„Azonnal riadót fogunk fújni” – Bécsben már készülnek a harcra, Magyarországra mutogatnak
Folytatódik a hadjárat az új kancellár ellen.
Krekó szerint tanulmányozni kell Orbán választási kampányát, így megértjük, hogyan szereznek többséget az autokraták.
A Die Welt online felületén olvasható Krekó Péter szociálpszichológus, a Political Capital igazgatója „Orbán Viktor a spin-diktatúra mestere” című cikke, amely szerint érdemes alaposan tanulmányozni Orbán választási kampányát, ha meg akarjuk érteni, hogyan szereznek többséget az autokraták. Krekó szerint Orbán egyrészt
az intézményeket a „csatlósaival látta el, hogy hivatalában maradjon, másrészt pedig az információk terjesztésével uralta a nyilvános vitát”.
Orbán Viktor választási kampánya szerinte négy központi állításra épült. Első: az ellenzék bevonja Magyarországot a háborúba, sőt magyar civileket is besorozna ukrajnai szolgálatra. Másodszor, a magyar ellenzék eltörölné a 13.havi nyugdíjat. Harmadszor, a magyar ellenzék titokban összeesküdött Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy befolyásolja a magyarországi választásokat. És végül, ha az ellenzék nyerné a választásokat, a gyerekeket veszélyes nemi átalakító műtéteknek vetnék alá.
Krekó szerint azok 60 százaléka, akik hallottak az ellenzék állítólagos „terveiről”, elhitték, hogy ezek az állítások igazak, és tényként fogadták el őket. Úgy véli, Orbán rendszerét tökéletesen leírhatjuk a Szergej Gurijev és Daniel Treisman által felvázolt „információs autokrácia” (vagy „spin-diktatúra”) fogalmával.
Krekó elképzelése szerint a Fidesz két táborra osztja a magyar nemzetet: egy „hazafias” frakcióra, amelyet kizárólag a Fidesz képvisel, és egy „hazafiatlan” frakcióra, amely külföldi érdekeket szolgál, és amelyet a kormánypolitikusok „álhírgyárnak” neveznek.
Röviden úgy véli, hogy a magyar kormánypárt dezinformációs kampánya 21. századi módszereket használ a 20. századi propagandára emlékeztető, leegyszerűsített narratívák terjesztésére. Orbán a „spin-diktatúra” tanítója lett.
Krekó úgy látja, az „európai médiatörvény” fontos lépés lehet a helyes irányba.
Fotó: Mandiner/Ficsor Márton